Niby tylko trzy miesiące, a tyle się już wydarzyło… [PODSUMOWANIE]

Wojciech Kaczor By Wojciech Kaczor
5 Min Read

20 marca tego roku, razem z Małgorzatą Ziółkowską, w kancelarii notarialnej przy ul. Pańskiej w Warszawie ustanowiliśmy Fundację Sprawne Państwo. I chociaż formalności związanych z jej założeniem i związanych z nimi „kamieni milowych” było więcej, to właśnie od 20 marca liczyć będziemy nasze kolejne rocznice.

Na wpis rocznicowy przyjdzie pora, ale tak się złożyło, że już pierwszy kwartał naszej działalności nas samych zaskoczył obfitością zdarzeń. Zarówno duży i niemal wyłącznie pozytywny odzew od „Przyjaciół FSP” (jeśli po tak krótkim okresie znajomości możemy się tak spoufalać), jak i liczba już podjętych działań pozytywnie nastrajają na przyszłość.

Co nam się udało do tej pory?

  1. Spotkanie inauguracyjne FSP – 14 maja w Warszawie – na nasze zaproszenie do tego, aby poznać się osobiście pozytywnie zareagowało ok. 40 osób. Po naszym krótkim wprowadzeniu rozgorzała interesująca dyskusja na temat tego, czego potrzeba, aby polska służba cywilna weszła na wyższy poziom w profesjonalnym wykonywaniu zadań państwa.
  2. Prelekcja dla studentów UJ – 22 maja w Krakowie – na zaproszenie studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie miałem okazję przedstawić im praktyczne aspekty związane z pracą dla państwa w administracji rządowej.
  3. Uwagi wysłane do pakietu deregulacyjnego MRiT – przy współudziale ze znajomymi urzędnikami opracowaliśmy zbiór propozycji, które – naszym zdaniem – powinny pozytywnie wpłynąć na jakość stosowania przepisów przez organy administracji publicznej (w odpowiedzi na nasze propozycje, w tabeli z odniesieniem do zgłoszony uwag, MRiT zobowiązało się, że zostaną przeanalizowane na etapie prac nad kolejną ustawą deregulacyjną).
  4. Spotkanie z Szefową Służby Cywilnej – 29 maja w Warszawie – spotkanie przebiegło w bardzo miłej i konstruktywnej atmosferze. Pani minister zaprosiła nas do włączenia się w prace nad zmianami w służbie cywilnej.
  5. „EZD – klucz do cyfrowej administracji” – od ponad dwóch tygodni publikujemy kolejne artykuły Karola Ciechońskiego, w których dzieli się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze e-administracji.
  6. Wypowiedź dla Rynku Zdrowia na temat nagród wypłacanych w Ministerstwie Zdrowia – na prośbę red. Polaka skomentowałem dane zawarte w odpowiedzi na interpelację poselską, odnoszące się do wysokości nagród w MZ.
  7. Petycja wysłana do Prezesa Rady Ministrów ws. zmian w Regulaminie pracy Rady Ministrów – 21 czerwca wysłaliśmy naszą pierszą petycję. Postulujemy w niej organizację spotkań informacyjnych zawsze po uchwaleniu aktu normatywnego obejmującego istotną zmianę dotychczas obowiązujących przepisów prawa.
  8. Nawiązanie współpracy z Ministerstwem Finansów w zakresie kontroli zarządczej – FSP została zaproszona do współpracy przy planowanych zmianach w systemie koordynacji kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych.
  9. Promocja służby cywilnej w Niedzieli – na łamach tego katolickiego czasopisma napisałem krótki artykuł, którego celem było zaznajomienie czytelników z podstawowymi informacjami na temat tego czym jest korpus służby cywilnej i jak wielkie ma znaczenia dla rozwoju naszego kraju.

A do tego wszystkiego jeszcze działalność w świecie wirtualnym:

Podziękowania

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wsparli Fundację Sprawne Państwo od momentu jej powstania.

  • Dziękujemy wszystkim, którzy w choćby kilku słowach wyrazili swoje poparcie dla naszej inicjatywy – to dla nas bardzo ważne i motywujące!
  • Dziękujemy osobom, które zdążyły w jakimkolwiek stopniu wesprzeć nas merytorycznie (w szczególności dziękujemy Karolowi Ciechońskiemu, który chętnie przystał na naszą propozycję współpracy i na naszych łamach, co poniedziałek publikuje kolejne artykuły poświęcone korzyściom i możliwościom płynącym z EZD).
  • Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy pomimo tego, że dopiero zaczynamy, już zdążyli wesprzeć nas swoimi darowiznami.
  • Dziękujemy w końcu wszystkim naszym czytelnikom, którzy przez sam fakt zaglądania na tę stronę internetową dają wyraz swojemu zainteresowaniu „naszą” sprawą – sprawności państwa polskiego.

Bardzo dziękujemy, ale jednocześnie pokornie prosimy o Państwa dalsze wsparcie. Każda jego forma pomoże nam lepiej realizować cele statutowe Fundacji Sprawne Państwo. Wszystkie dostępne w tym momencie formy wsparcia FSP opisaliśmy w specjalnej zakładce menu głównego – Wesprzyj FSP!

Leave a comment