Dobrze, że jest ktoś, kto docenia rolę członków korpusu służby cywilnej. Dobrze, że pokazuje to, że choć przywódcy polityczni są nieodzowni, to ich przywództwo na nic by się zdało, gdyby nie tysiące urzędników niższego szczebla, wdrażających ich decyzje w życie. Dobrze, że jest ktoś, kto za dyrygentem dostrzega całą orkiestrę.
Szkoda, że tym kimś nie jest żaden z topowych polskich dziennikarzy i publicystów, ale Palki Sharma, znana i ceniona dziennikarka indyjska.
Różne skarby można znaleźć na YouTubie. Jednym z największych błogosławieństw ostatnich lat są dla mnie kanały autorskie (podcasty), które wielu mądrym publicystom pozwalają obejść wielki biznes medialny i zaistnieć bez konieczności uprzedniego wybudowania wielkiego studia oraz zatrudnienia pełnej puli pracowników technicznych i merytorycznych. Ale oprócz podcastów, warto też czasami „wyjutubować” (szukam lepszego słowa od „wygooglować”) konkretne zagadnienie, które nas interesuje. Mnie, tak się składa, od dłuższego czasu interesuje służba cywilna, więc sprawdziłem co o służbie cywilnej mogę znaleźć na YouTube.
W ten właśnie sposób natrafiłem na nagranie poświęcone indyjskiej służbie cywilnej. Już tytuł nagrania – „Jak członkowie korpusu służby cywilnej zbudowali współczesne Indie” („How Civil Servants Built Modern India„) – sugeruje, że autorka nie będzie uderzała w ton antyurzędniczej histerii, a skupi się raczej na pozytywach pracy „publicznego back-office”. Palki Sharma opisuje historię indyjskiej służby cywilnej (zarówno tej brytyjskiej, imperialnej, jak i też służby niepodległego państwa hinduskiego), ale też konkretne osiągnięcia tamtejszego korpusu urzędniczego, ze szczególnym naciskiem na pierwsze powszechne wybory z 1951 roku. Robi to w profesjonalny, angażujący widza sposób, a więc tak, jak należy opowiadać o ludziach, którzy choć sami „nic nie dają” (nie leczą, nie uczą, nie budują nowych dróg), to zapewniają warunki do tego, aby inni pracownicy sektora publicznego (lekarze, nauczyciele, drogowcy) mogli efektywnie wykonywać swoje zadania.

W tym krótkim, bo niespełna dziesięciominutowym materiale Palki Sharma mówi o „nieznanych bohaterach”, którzy byli nie tylko „kołami, na których Indie poruszały się do przodu, ale również silnikami, które napędzały rozwój”. Indie to kraj dziesięciokrotnie większy od Polski pod względem rozmiaru i blisko czterdziestokrotnie większy pod względem liczby mieszkańców. Skoro tam, w rodzącej się geopolitycznej i gospodarczej potędze, możliwe jest tak konstruktywne podejście do tematu roli rządowych urzędników w rozwoju kraju, to może i u nas temat ten przebije się do mainstreamu? Miejmy taką nadzieję.
Serdecznie polecam nasz kanał na YouTube. Póki co nie tworzymy własnych podcastów, ale na bieżąco uzupełniamy nasze trzy playlisty:
- Służba cywilna w Polsce,
- Zarządzanie instytucjami publicznymi,
- Zagraniczne inspiracje.
Na ten moment polecamy prawie 100 filmów i filmików, które pomagają zrozumieć jak działa państwo i jak wielkie znaczenie dla jego sprawności ma profesjonalna i neutralna politycznie służba cywilna.
Choć YouTube i wszystkie możliwości, jakie daje to dla nas dopiero melodia przyszłości, to już teraz prosimy o dołączenie do elitarnego grona naszych subskrybentów. Liczymy na to, że z czasem nasza oferta na tym kanale będzie znacznie bogatsza.
